Dneska se podíváme na svět prostoru z trochu jiného úhlu. Ne, nebudeme řešit kvantovou fyziku ani složité matematické vzorce. Naopak.
Jen prosím pro začátek zapomeňte na vše, co jste kdy slyšeli o „harmonii prostoru“ (na tohle slovní spojení už jsem alergická) a připravte se na cestu, kde „obyčejný“ ztrácí svůj smysl a „boží“ se stává naším novým standardem.
Budeme se bavit o tom, jak učinit energii ve vašem domově svůdnou tanečnicí, která tančí tak ladně až oči přechází! 💃🏼💃🏻
👉 Představte si, že jin a jang jsou jako káva a smetana v ranním espressu – jedno bez druhého prostě není ono. A co by byl život bez malého chaosu světla a stínu, tepla a chladu? Přesně tak, nudný! A to si přeci nemůžeme dovolit.
👉 A co když přivedeme do hry pět prvků? To je jako zvolit pro večeři ne pět chodů, ale pět zážitků, kde každý prvek přidává svůj unikátní šmrnc a společně tvoří dokonalou symbiózu. Budete překvapení, jak může oheň „poškádlit“ vodu a co teprve když do hry zasáhne země!
👉 Vertikály a horizontály? Představte si je jako vaše šaty. Vertikály vám dodají výšku a eleganci, zatímco horizontály zase pocit pohodlí a stability. Naučíme se s nimi pracovat tak, aby váš domov působil jako dokonale padnoucí outfit.
👉 A co proporce? Víte, že i váš domov může mít „špatné dny“, kdy se cítí trochu „přecpaný“ nebo naopak „hladový“? Budeme hledat zlatý řez vašeho domova, ideální rovnováhu, která z něj udělá modelku na obálce časopisu o bydlení. Chceme přece, abyste se ve svém domově cítili jako v nejlepším objetí, kde každý prostor sedí přesně tak, jak má.
👉 Nakonec, ale rozhodně ne v poslední řadě, se zaměříme na pohyb energií. Chcete, aby vaše domácnost byla plná života? Aby jeho energie tančila salsu místo toho, aby seděla na gauči a dívala se na seriály? V tomto modulu odhalíme, jak z vašeho domova udělat místo, kde energie nejen proudí, ale doslova se vlní v latinském rytmu.
Jste připraveni hodit staré učebnice Feng Shui za hlavu?
Tak nažhavte své smysly, protože tento modul vás naučí nejenom vidět váš domov novýma očima, ale cítit ho srdcem. ❤️ Zapomeňte na staré mapy, vyhodíme kompas a tabulky za okno a pustíme se do tvoření prostoru, kde každý kout nese svou vlastní esenci.
A nezapomeňte, tady nejde o to slepě dodržovat pravidla. Jde o to, dát pravidlům kopačky a objevovat svůj vlastní styl, svou vlastní energii, svůj vlastní domov.
🫶 Zavřete oči, otevřete srdce a pusťte se do tvoření! Pojďme se společně zamilovat do našeho domova.
I když se nebudeme příliš zaměřovat na teorii Feng Shui, alespoň stručně si povíme o energii jin a jang.
Číňané vytvořili takový systém – jin a jang – který rozděluje celý svět (hmotný i nehmotný) na dvě základní a zároveň protichůdné síly.
Představte si jin a jang jako „energetický vztah“ mezi světlem a tmou, dnem a nocí, mužským a ženským principem. Tyto vzájemné vztahy na sebe neustále reagují – rostou a klesají, rozšiřují se a stahují.
👉 Jang – síla – reprezentuje svět myšlenek a intuice – je to světlo, vůdčí energie, vášeň, dynamika, růst a vše, co vyniká.
👉 Jin – klid – zastupuje hmotný svět – temnotu, tmu, ženský princip, pomalost a rozjímání. Učí nás zpomalit, přijímat a být v souladu s naším vnitřním já.
📌 V každodenním životě se tato energie, rozdělená na dva protipóly, projevuje ve všem, co děláme. Ranní běh plný jangu nás nabíjí, zatímco večerní relaxace a meditace plná jinu nám pomáhá regenerovat a nabrat nové síly.
Aktivita je spojená s jangem, zatímco odpočinek a přemýšlení s jinem. Pokud sedíte u počítače a přemýšlíte, jste v jinové energii a za chvíli budete unavení. Ale také záleží na tom, co právě v počítači děláte. Pokud vymýšlíte nový koncept, tvoříte něco krásného, navrhujete nový obývák a jste tzv. ve flow – pak jste v jangové energii. Tak nezapomínejte, že v jangové energii čas ubíhá rychleji… proto se za pár hodin možná budete divit, že už je půlnoc.
Pokud u počítače děláte něco, co vás nebaví, ale musíte to zkrátka udělat – pak jste v jinové energii a za chvilku z toho budete unavení. Jinová energie je totiž pomalá a čas v ní ubíhá pomaleji. To znamená, že se čas mnohdy vleče o něco déle.
‼️ Jen prosím nechápejte jednu z těchto energií za lepší nebo horší. K životu potřebujeme obě stejně – a jedna bez druhé by nemohla existovat. Ale udržet jejich vzájemný poměr jako dva jazýčky na váze mé babičky Miládky, to je oč tu běží…
Když se na koncept jinu a jangu podíváme v prostoru, otevírá se nám úplně nová dimenze vnímání. Světlé, otevřené místnosti plné tepla a života odrážejí jangovou energii, zatímco útulné, klidnější kouty plné ticha a pohody reprezentují jin.
Místnosti na východ a na jih jsou plné jangu, zatímco severní a západní (pokud zde zrovna nehřeje letní odpolední slunce) patří k jinovým energiím. Byty v přízemí patří k jinu, bydlení s výhledem k jangu. Malé místnosti jsou jinové, otevřené a velké jsou jangové.
Uklizené kouty jsou jinové, chaos a ruch patří k jangu. Hladké, rovné povrchy jsou jangové energie, hrubě opracované a matné patří k jinu.
Mohla bych pokračovat dál, ale myslím, že už jste si dobře nacítili jin a jang a dokážete si sami odpovědět, co je co.
Projděte si místnosti vašeho domova a zapište si nebo namalujte, jakou energii vyzařují.
Zkuste se zamyslet, jak byste případný nepoměr mohli vyvážit a zjemnit.
Kuchyně a obývací pokoje, kde se odehrává většina aktivit, by měly mít převážně jangovou energii, zatímco ložnice by měla být klidnější a více v duchu jin.
Přemýšlejte o každé místnosti a zapište si, co a jak se v nich cítíte. Je důležité udržovat vzájemnou rovnováhu, přesto by v každém pokoji měla trochu převažovat ta energie, která je pro daný prostor nejvhodnější.
Když dobře pochopíte energie jinu a jangu, vytvoříte prostory, které budou vyzařovat přesně takovou energii, jakou potřebujete. A díky tomu se pak budete v dané místnosti cítit přesně tak, jak zamýšlíte.
V prostoru se totiž neustále odehrává hra nevědomých energií, které působí na naše nitro – na naše myšlenky, chování a pocity. Když dobře pochopíte energie jinu a jangu, vytvoříte prostory, které budou nejen vizuálně atraktivní, ale také budou záměrně podporovat vaše potřeby.
Příkladové obrázky restaurací
Pro lepší pochopení těchto konceptů jim ukážu dva typy interiéru restaurace:
Aby to bylo jednodušší, Číňané rozdělili všechno ve Feng Shui do pěti skupin, kterým říkají ‚prvky‘. Jsou to dřevo, oheň, země, kov a voda. Každý prvek má své vlastnosti a barvy a ovlivňuje náš pocit z místnosti.
Proč je to Důležité
Když chceme, aby se nám doma nebo v práci líbilo, musíme tyto věci pochopit. Tak můžeme vybírat barvy, materiály a tvar věcí, které nám dělají radost a cítíme se dobře. Všechno, co vidíme a máme kolem sebe, nám totiž nějakým způsobem působí na náladu a pocity.
Připravila jsem pro vás něco jako slabikář Feng-šuej, který vám přesně vysvětlí, jak každý prvek ovlivňuje prostor. Najdete ho na našich stránkách. Je důležité, abyste si pečlivě přečetly informace o každém prvku a jeho vlivu na interiér.
I když můžete cítit a vnímat energii intuicí, je dobré si tyto informace projít a uvědomit si, jaké energie v prostoru působí. Bude to klíčové pro naši další práci. Když vám třeba zadám vytvořit pokoj s Jang energií s převahou energie dřeva, měly byste ihned vědět, jak by měl takový pokoj vypadat a co by v něm mělo být. Tento ‚slabikář‘ vám pomůže rychleji a jasněji pochopit, jak na prostor působí různé prvky, barvy a materiály, a jak je můžete použít k vytvoření požadované atmosféry.
Výběr Elementu: Na začátku si vyberte jeden z pěti elementů Feng-šuej (Dřevo, Oheň, Země, Kov, Voda), který vám je nejbližší nebo který vás nejvíce láká.
Prohlížení Materiálů na Google disku: V připravené složce na Google disku si prohlédněte obrázky doplňků a zařizovacích předmětů, které se v interiéru mohou vyskytovat.
Tvorba Koláže v Aplikaci Canva:
Pro obývací pokoj by to mohly být předměty jako sedačka, koberec, stolek, lampa, atd. Důležité je, aby tyto prvky korespondovaly s vybraným elementem Feng-šuej.
Zaměřte se na to, abyste zvolila ten nábytek, nebo dekorace, které představují ten konkrétní element. Nejde nám zatím o estetiku – ono by to ani nemělo být moc hezké, protože,i teriéry s převahou jednoho prvku na nás nepůsobí moc harmonicky. Jde nám jen o to, abyste si procvičily působení jednoho prvku v interiéru.
Sdílení Hotové Koláže:
Jakmile bude koláž hotová (mělo by to trvat přibližně 15 minut), napište do nadpisu, že jde o úkol a jaký element jste zvolili.
Sdílejte koláž ve facebookové skupině kurzu pod příslušným vláknem.
Tento úkol vám pomůže lépe porozumět, jak různé elementy Feng-šuej ovlivňují pocit z prostoru, a naučí vás pracovat s nimi při designu interiérů.
Když pracujeme s prostorem, je klíčové vnímat horizontální a vertikální linie a energie. Horizontální linie, jako jsou například vodorovné plochy nábytku, podlahy a stoly, nám dávají pocit stability a rovnováhy. Naopak vertikální linie, které zahrnují například dveře, okna a vysoké skříně, vnáší do prostoru pocit výšky a expanze.
3.1. Význam a dopad horizontálních a vertikálních linií:
Horizontály v interiéru:
Vertikály v interiéru:
Podle Feng Shui horizontály symbolizují spojení člověka se zemí a nebesy. Čím vyšší je toto spojení, tím lépe se napojujeme na naši intuici a nebeské energie.
Aplikace vertikál v domácnosti je velmi důležitá. Většina domácností má převahu horizontál, což může vést k pocitům neaktivity a těžkopádnosti. Vertikály nám pomáhají se vzepřít a spojit s naší intuicí. Při zařizování místnosti bychom měli hledat způsoby, jak podporovat vertikální linie a snížit převahu horizontál. Například, použití závěsů od stropu k podlaze může významně pomoci zvýšit pocit vertikální energie. Je třeba se vyvarovat chybám, jako je umístění závěsů těsně nad okny, což by naopak podporovalo horizontální linie.
V této kapitole se zaměřujeme na to, jak horizontální a vertikální linie ovlivňují energii v prostoru a jak je můžeme využít k vytvoření harmonického a energického prostředí. Je důležité se učit vnímat tyto linie a pochopit jejich vliv, abychom mohli vytvářet prostředí, které podporuje naše pocity a pohodu.
V tomto cvičení se naučíte rozpoznávat horizontály a vertikály ve vašem prostoru a pochopíte, jak mohou ovlivnit váš energetický tok. Tento modul je klíčový pro pochopení, jak můžete pomocí správného uspořádání prostoru posílit svou energetickou rovnováhu a celkovou pohodu.
/dát jim svůj náčrt a fotku – např. Pohled na jídelnu/
V tomto modulu se zaměříme na proporce vašich prostorů a jejich důležitost pro naše vnímání a pohodlí. Prostor a jeho tvar mají značný vliv na to, jak se v něm cítíme, a proto je důležité rozumět, proč jsou některé tvary, jako je čtverec a obdélník, považovány za ideální, a jak se vypořádat s prostory, které mají méně běžné proporce.
4.1. Jednoduché tvary
Náš mozek a podvědomí jsou přirozeně nakloněny jednoduchým geometrickým tvarům. Amygdala, část mozku zodpovědná za zpracování emocí, okamžitě skenuje prostor při vstupu a reaguje lépe na jednoduché tvary. Tyto tvary, jako jsou čtverec a obdélník, vytvářejí pocit bezpečí a pohody, zatímco složitější nebo nepravidelné tvary mohou vyvolávat pocity neklidu a zatížení.
Ideální Tvar: Čtverec
Čtvercový tvar je považován za ideální pro místnost. Jeho symetrické a rovné linie jsou pro mozek snadno zpracovatelné, což nám poskytuje pocit klidu a strukturovanosti. V čtvercovém prostoru se cítíme více „doma“ a ukotvení.Protože mozek si při každém vstupu do místnosti naskakuje tu místnost a pokud ji přečte snad a rychle, nemusí už být dál ve střehu a může se zklidnit a uvolnit.
Práce s Obdélníkem
Obdélníkový tvar místnosti, i když není tak intuitivně přijímán jako čtverec, je pro náš mozek stále přijatelný, pokud není příliš vychýlený. Když se setkáme s prostory, které jsou výrazně nevyvážené, jako jsou dlouhé a úzké chodby, je potřeba s nimi pracovat, aby se v nich vyvážila energie a pocity.
4.2. Práce s Neobvyklými Proporcemi
V případech, kdy máme co do činění s neobvykle tvarovanými prostory, je potřeba přistupovat k nim s pečlivostí. Cílem je vytvořit harmonický prostor, který nevyvolává napětí v našem podvědomí. Použitím optických technik, jako je tmavší barva vzdálenějších stěn nebo výrazná tapeta, můžeme prostor opticky „zkrátit“ a učinit ho přívětivějším.
Takové prostory mohou být pro naše podvědomí výzvou. Cílem je vytvořit harmonii, aby se naše podvědomí necítilo v neustálém stavu kontroly a napětí. Toho dosáhneme optickým srovnáním prostoru, například tmavším zabarvením vzdálenější stěny, aby působila blíže, nebo použitím výrazné tapety, která přitáhne naši pozornost a opticky „zkrátí“ prostor.
V případě dlouhých chodeb bychom se měli vyhnout umisťování dlouhých vertikálních doplňků, které by prostor opticky prodloužily. Místo toho bychom měli použít horizontální doplňky, aby byl tok energie pozastaven a prostor působil vyváženěji. Výška prostoru také hraje roli v našem vnímání, a proto je třeba brát v úvahu, jak výška ovlivňuje náš pocit z prostoru.
Prostor a střed
V každé místnosti je důležité pro naše podvědomí cítit nebo mít určený střed. Tento pocit středu místnosti je pro nás klíčový, protože náš podvědomý smysl pro prostor neustále hledá bod, který nám poskytne orientaci a pohodu. Jde o nástroje pocitu bezpečí a ochrany. Pokud podvědomě víme, jak je místnost koncipována, kde jsou dveře a kam bychom mohli v případě ohrožení utéct, naše obranné mechanismy jsou v klidu a my se můžeme uvolnit a čerpat energii.
V místnosti s pravidelným půdorysem, jako je čtverec nebo obdélník, je tento střed snadno rozpoznatelný, což přispívá k našemu přirozenému uvolnění a klidu. Nicméně, co dělat v nepravidelných místnostech, kde je těžké určit střed, nevidíme na dveře nebo máme problém pochopit vyvážení prostoru? V takových případech je náš vnitřní kontrolor – amygdala – neustále v pozoru a neumožňuje nám plně se uvolnit.
Vizuální střed
Co dělat, když je místnost nepravidelná a střed je těžké určit? Vytvořte si vizuální bod v místnosti, který symbolizuje střed. Může to být kruhový koberec, který upoutá pozornost a určí střed místnosti, nápadné svítidlo ve středu stropu, nebo dekorativní prvek na podlaze jako mozaika nebo dřevěná intarzie ve tvaru kruhu.
Tyto jednoduché změny vám pomohou intuitivně vnímat střed místnosti, což zlepší vaše pocity z pobytu v ní. Když máme jasně určený střed, naše mysl se cítí klidnější a méně vyčerpaná. Díky tomu se prostor stává příjemnějším a harmoničtějším místem pro náš každodenní život.
4.4. Prostor a moc
Podívejme se také na to, jak manipulace s prostorem ovlivňuje naše vnímání a pocity. Prostor je mocný nástroj, který ovlivňuje, jak se cítíme, jak vnímáme sami sebe a své okolí.
Symbolika Prostoru a Moci
Pozorujeme, že od dávných dob se panovníci snažili budovat svá sídla co největší a nejvyšší. Prostor je totiž symbolem moci a vlivu. Čím větší prostor člověk obývá, tím silnější se může cítit. Nicméně, velikost prostoru s sebou nese i určitá úskalí.
Prostor a Podvědomí
Příkladem mohou být kostely, které jsou stavěny do výšky, aby lidé cítili spojení s nebesy a aby se jejich myšlenky mohly snadno odpoutat k vyšším sférám. Tento typ prostoru však může také vést k pocitům malosti a podřízenosti, což byla často úmyslná manipulace církve.
Vliv Velikosti Prostoru na Individuální Pocity
Velký prostor může být pro někoho nepříjemný, pokud ho nedokáže „zaplnit“ svou osobností. Je důležité zvážit, jak velký prostor dokážeme komfortně obývat. Příliš malý prostor může vyvolávat pocity stísněnosti, zatímco příliš velký může vést k pocitům ztracenosti a osamění.
Prostor a Děti
Pro malé děti je obvykle ideální menší prostor, ve kterém se cítí bezpečně a neztraceně. Velký pokoj pro malé dítě nemusí být vždy nejlepší volbou, jelikož děti jsou schopny vnímat a cítit se dobře v menším, útulném prostoru.
Prostor a Čas
Zajímavým aspektem je i to, jak prostor ovlivňuje naše vnímání času. V malém prostoru můžeme pracovat efektivněji a rychleji, protože jsme méně rozptylováni vnějšími vlivy. Naopak ve větším prostoru může být těžší se soustředit kvůli množství rozptylujících myšlenek a vjemů.
Energie je zásadním prvkem v našem životě a prostředí. Ačkoliv je neviditelná, neustále s ní interagujeme skrze pocity, které v nás vyvolává. Energie ovlivňuje naše pocity tepla, chladu, odpočinku nebo napětí a je klíčová pro naše pohodlí a zdraví. Protože nám poskytuje sílu a má vliv na to, jak se cítíme a čerpáme z ní energii. Proto chceme, aby byla co nejzdravější o mohla nás co nejvíce vyživovat.
5.1. Vliv energie na to, jak se cítíme
Když je energie ve správném pohybu a harmonicky rozložená v prostoru, cítíme se vyrovnaní, motivovaní a schopní se soustředit na naše úkoly a cíle. Energie, která volně proudí, nám poskytuje pocit svěžesti a vitality, pomáhá nám udržet jasnost mysli a podporuje naši kreativitu.
Na druhou stranu, když je energie blokována nebo stagnuje, může to vést k pocitům únavy, stresu nebo dokonce deprese. Stagnující energie může vytvářet pocit tíhy a ovlivnit naši náladu a energii.
5.2. Vchod
Energie je neustále v pohybu, což je její základní vlastnost. Představte si energii jako tok řeky, který se neustále pohybuje a mění. Tato energie vstupuje do našich domovů převážně přes hlavní vchodové dveře, dále přes okna a další otvory. Podobně jako řeka, energie má svůj průběh a směr, který ovlivňují různé aspekty našeho domova.
Prostor před dveřmi, dveře i předsíň hrají klíčovou roli v tom, jaká energie vstupuje do místnosti. Energie vplouvá do prostoru a dál se v něm šíří a pohybuje. Reaguje na různé překážky, jako jsou stěny, barvy a materiály, které ovlivňují její tok. Světlé barvy mohou energii rozjasnit a rozptýlit, zatímco tmavé barvy ji mohou absorbovat nebo zpomalit.
5.3. Rohy a Energie
Přirovnání energie k meandrující řece může pomoci ilustrovat ideál, kde energie plynule vplouvá do interiéru a prochází klidně každým jeho koutem. Problémem bývá, když energie nepronikne do tmavých a zanedbaných koutů, kde pak stagnuje a hromadí se.
Rohy v místnostech jsou často místa, kde energie může stagnovat. Ideální je udržovat je čisté a umístit do nich svíčky nebo hezké vázy, aby se zamezilo stagnaci energie, která nás neviditelně ovlivňuje. Věnujte pozornost osvětlení a dekoraci těchto míst, aby se zde energie nezastavovala a nevytvářela negativní zóny.
5.4. Směřování Energie
Pro správné rozložení energie v prostoru je důležité, aby energie volně a plynule protékala, obtékala každý kout a každý objekt. Důležité je zabránit také příliš rychlému toku. V dlouhých chodbách, kde energie může plynout příliš rychle, je důležité vytvořit ‚zastávky‘ v podobě doplňků, zajímavých tapet nebo květin, koberečků, aby se tok energie zpomalil a zklidnil a nevytvářel pak v nás a našem nitru pocit stresu a spěchu.
Energie by měla proudit v logickém směru, bez překážek na cestě. Čím jednodušší a otevřenější je místnost, tím snadněji energie prostor proplouvá. Nicméně, toto může mít i své nevýhody. Je důležité najít rovnováhu, kde energie plynule protéká prostorem, aniž by se zbytečně zrychlovala nebo zpomalovala.
Schválně si všimněte, tam, kde jsou dlouhé, úzké chodby, jsou lidé neustále ve spěchu a stresu. Pořád nestíhají a honí čas. Viděla jsem to milionkrát, tak na to dávejte pozor.
5.5. Bude to tak, jak to vnímám Já
Princip Fengšují – velmi silně vnímat, jak já osobně si to určitě čím a jak já osobně to vnímám. Pokud já vnímám že moje místnost je rozdělena na dvě části, tak kni budu přistupovat jinak, než pokud bude místnost jenom jedna samotná. A tohle rozdělení si můžu udělat pouze já. Pokud si řeknu že v této místnosti bude na této straně jídelna tak si jí tam dám. To rozhodnutí dělám já podle toho jak to cítím a jak se mi to líbí. A to je důležité si uvědomit pro fungování celého toku energie. Protože já to vnímám podle sebe, někdo jiný to vnímá jinak ale vždy je důležité pokud vy budete bydlet v tom prostoru, tak jak to vnímáte vy. Proto je i důležité ptát se dětí, pokud jim zařizujete pokojík, jak věci vnímají. Nejčastěji bývá rozpor mezi vnímáním modré a zelené barvy. Teplých a studených odstínů a množství světla. Proto se vždy ptejte toho člověka jak konkrétně co vnímá protože zde můžete se v cítění trochu různit. proto i designéři a poradci s vámi musí velmi intenzivně mluvit o tom jak vnímáte některé materiály barvy a světlo. Protože teprve tehdy pro vás ta místnost bude fungovat tak jak potřebujeme. A bude vám dávat tu energii kterou vy potřebujete. Vždycky se řiďte tím že jak to chcete tak to půjde. Jak chcete aby to vypadalo tak tak to bude fungovat. Pak se z toho bude generovat energie která bude vás podporovat.
Říkáme si v našem kurzu obecná pravidla, která platí pro každého. Pro každého je to stejné. Ale myslete na to že, že každý je jiný a má jinou energii, a tím pádem mu může dělat trochu něco jiného dobře. Jiné barvy, materiály, více světla málo světla, tmavší světlejší, více zabydlené méně zabydlené. Každý jsme jiný. Tady my si povídáme o obecných pravidlech ale potom ta individuální konkrétnější Stránka už se může trochu měnit.
Jde o dlouhodobe pusobeni prostoru. Nejde o to, jak to pusobi za jednu noc, ale jake bude pusobeni za rok, 3,5 let.
Uvést že je sebou vezmu na cestu po svém i mém domově. Užijeme si to, něco vyhodíme a ledacos pochopíme. Kde brát tu vzácnou energii a jak s ní hospodařit, aby nám jí zbývalo co nejvíc pro spokojený a šťastný život.
Upozornění na autorská práva
© Důležité informace o autorských právech, které byste měli mít na paměti.
Celý obsah, včetně textů, obrázků, grafiky a jakýchkoli dalších originálních materiálů, které vytvořila Lucie Novotná, je chráněn zákonem o autorských právech. Jakékoliv neoprávněné používání, kopírování nebo šíření tohoto obsahu je výslovně zakázáno a může mít právní následky.
Veškeré nápady, informace, nástroje nebo strategie, které jsou zde sdíleny, slouží pouze pro vaše informace. Lucie Novotná nepřebírá odpovědnost za jakékoli kroky, které podniknete na základě těchto informací, jelikož výsledky se mohou individuálně lišit.
Lucie Novotná | Členská sekce
© 2024 Lucie Novotná